Vývoj lidstva v kulturních epochách

Ohlédnutí za setkáním v Trpoměchách 2. – 6. 7. 2020


S účastníky kurzu v Trpoměchách jsme se vydali za zážitkem toho, jak se vyvíjelo vědomí člověka od prastarých dob až k dnešku. Jak se vyvíjelo vnímání sama sebe, způsob pohybu na zemi, vztah k jiným bytostem i k duchovnímu světu. Eurytmický pohyb nám dává možnost se tomuto vnímání alespoň přiblížit.

Dvě kamarádky, eurytmistky – Renáta Králová a Anastázie Pešková – připravili kurz na zajímavé téma vývoje lisdkého vědomí. Do týmu k nim přibyla arteterapeutka Radka Michálková, která úžasnou výtvarnou technikou zprostředkovala častníkům setkání s pradávným vědomím, ale i setkání se sebou samými. A to i těm, kteří FAKT NIKDY NEMALOVALI (a ještě nad svým hotovým úžasným výtvorem tvrdili, že to neumí :-)).

Všichni se těšili na úvodní přednášku a povídání s Tomášem Boňkem. Jeho vhled, moudrost a duchovní přesah, ale také humor, se kterým doslova vtáhl účastníky do tajemství vývoje lidstva, nejen na této fyzické Zemi, ale až do samotného Prapočátku planetárního vývoje, nás učinil zvídavými a otevřenými k dalšímu eurytmickému a výtvarnému bádání.

Ovšem nebylo to jen tak, hupnout do úplně jiného světa, který je nám tak vzdálený (i když možná někde uvnitř máme zasunutou hluboko v podvědomí vzpomínku, že i tam naše duše žily …). Je potřeba si tak trochu dát dovolenou racionální mysli a hodně osvobodit tu intuitivní a obraznou. A už vůbec není jednoduché přiblížit živý eurytmický zážitek slovy, obvzlášť někomu, kdo si eurytmii nikdy nevyzkoušel na vlastní kůži, tělo, duši. Při eurytmickém pohybu přicházejí ke slovu životní síly a každý popis prostě tak velmi pokulhává za skutečností, že jsem hodně přemýšlela, jestli se o to mám vůbec pokoušet.

Celou reportáž si můžete přečíst na blogu jedné z eurytmistek. Provede vás jednotlivými kulturními epochami tak, jak si je měli možnost zažít účastníci kurzu. Reportáž je doplněna zvukovými nahrávkami tak, abyste měli možnost vejít společně s účastníky kurzu do jednotlivých kulturních epoch a vdechnout jejich atmosféru.

Vyhledat
Rubriky

Sociální sítě

Další příspěvky

X